Majówka na rowerze

01.05.2014

____________________

Trasa: Zawiercie – Włodowice – Mirów – Żarki – Trzebiniów

Pierwszego maja ruszamy na nową trasę na Jurze. Pogoda dopisała więc wycieczka rozpoznawcza udała się. Z Zawiercia ruszamy w kierunku zamków w Bobolicach i Mirowie przez Włodowice, Rzędkowice i Hucisko. Długie podjazdy wymuszają intensywną pracę…

0852

Docieramy do „krainy zamków jurajskich” tutaj widać, że Polacy korzystają z dnia wolnego od pracy – tłumy.

0853

0854

W Mirowie po minięciu ruin warowni docieramy do centrum wsi, gdzie bierze początek nowa trasa rowerowo-piesza na Jurze, będąca wspólnym projektem kilku gmin, finansowanym przez UE www.jurajskiesciezki.pl, rozpoczynamy przygodę na nowej trasie. Przed wjazdem na trasę czytelna tablica informacyjna o przebiegu całej drogi.

0855

0856

Asfaltowa trasa biegnie polami i leśnymi duktami, trudność odcinka od Mirowa do Żarek jest średnia dla przeciętnego rowerzysty.

0857

0858

Na trasie rozmieszczono miejsca postojowe, gdzie można odpocząć i wrzucić kalorie.

0859

Docierając do Żarek wyjeżdżamy na teren zabytkowych starych stodół, gdzie do dnia dzisiejszego odbywają się co tygodniowe kiermasze handlowe, jak w dawnych czasach, gdy Żarki były typowo handlową miejscowością na handlowym szlaku.

0860

0861

Przeciskając się uliczkami Żarek docieramy do przyległej miejscowości Leśniowa, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin, z Leśniowskim Źródełkiem i Nowicjatem Zakonu Paulinów. Piękne rzeźby, budowle i zadbany urokliwy park…

0862

0863

0864

0865

Druga część trasy zmierza z Żarek w stronę Złotego Potoku. Z miejscowości Przewodziszowice trasa została poprowadzona lasem, zimą ma być też wykorzystywana jako trasa narciarstwa biegowego, choć naszym skromnym zdaniem, sprostają jej jedynie bardzo dobrze biegający na nartkach, gdyż mnoga liczba ciasnych zakrętów, ostre zakręcane zjazdy powodują, iż trasa staje się bardzo wymagająca nie wspominając o bliskości drzew przy trasie.

0866

Po drodze mijamy Pustelnię w Czatachowie…

0867

0868

Docieramy do Trzebniowa tutaj zmierzamy przez wieś, by za chwilę znowu skręcić w leśny dukt, by dotrzeć do parkingu przy drodze powiatowej. Ze względu na dużą liczbę majowych weekendowiczów rezygnujemy z dalszej jazdy do Złotego Potoku i wracamy równoległą pętlą, która nie jest już tak pokręcona. Odwracając trasę mkniemy w stronę Zawiercia.

0869

0870

Nasz pierwszomajowy dystans…

0871

PODSUMOWANIE

____________________

DYSTANS DZIENNY: 83 km

DYSTANS CAŁKOWITY: 167 km

2014_05_02 m

link do mapy

2014_05_02 p

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: